Profesör ve doçent kadrolarını kimlerle dolduracaksınız?
  • 18
  • 01
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal boşalan doçent akademisyen kadrolarının yandaşlarca doldurulacağı iddiasını gündeme taşıdı.

CHP Milletvekili Topal, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan 15 üniversite ve barış için imzacı akademisyenler dâhil üniversitelerden 6000’e yakın akademisyenin şaibeli biçimde uzaklaştırılması sonucu boş kalan kadroların hükümet eliyle doldurulmasıyla ilgili endişeleri dile getirerek: “Boş kalan profesör ve doçent kadrolarını kimlerle dolduracaksınız? diyerek Başbakan Binali Yıldırım’a soru yöneltti.

CHP’li Topal: “Bizlerin bilim yuvası olarak gördüğü üniversiteler, yandaş yuvasına çevrilmeye çalışılmaktadır. Üniversitelere yerleştirilen yetersiz, liyakatsız, yabancı dil gibi kriterleri taşımayan yandaşlar bugün doçent yapılmak istenmesi üniversiteler için yıkım olacaktır.” diyerek saygın akademisyenlerin endişelerini dile getirdi.

Topal’ın bir diğer bir sorusu ise; bilime inanan ve önem veren akademisyenlerin uluslararası arenada unvanlarının itibar görmeyeceği konudur. Bununla ilgili olarak ise; ”Akademik unvan alımlarının kolaylaştırılmasının nedenleri nelerdir?  Bu şekilde alınacak doçentlik unvanı Avrupa ve Amerika’da geçerli olacak mıdır?” sorularını yöneltti.
CHP’li Topal; “Burada üzerinde durulması gereken esas sorun cumhurbaşkanının üniversite ile ilgili bir konuyu hem de açık bir toplantıda YÖK başkanına tepeden inme bir talimat olarak vermesi” üzerinde durmaktadır. Bu gibi konular “üniversitenin kendi içinde araştırması gereken bir konudur. Tıpkı rektör seçimlerinin bir talimat ile kaldırılması gibi cumhurbaşkanının bu talimatı ile YÖK’ün harekete geçmesi üniversitenin tamamıyla siyasi vesayet altında olduğunun ne yazık ki açık bir göstergesi” diyerek iktidara yüklenmiştir.

Son yıllarda basına sıkça yansıyan “rektör yakınlarının ve akrabalarının üniversitelerde kadro alması” iddiaları hakkında Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a soru önergesi vererek; “Son günlerde basına yansıyan rektör yakını alımlarını önlemek adına herhangi bir çalışmanız var mıdır?” diye hükümet yetkililerine seslendi.
CHP Milletvekili Topal, CHP Milletvekili Serkan Topal’ın Başbakan Binali Yıldırımın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle;

Yardımcı doçentliğin yerini Doktor Öğretim Görevlisinin (DÖG) getirileceği açıklanmıştır. Yeni modelde dil sınavından 65 puan alma şartı kaldırıldı ve her üniversiteye kendi dil sınavını yapma hakkı verildi. Ayrıca bu yardımcı doçentlik süresince beklenen 4 senelik süre de azalacak. Yeni sistemin akademisyenlerimiz ve üniversitelerimiz için itibar kaybına neden olacağı iddia edilmektedir.
AKP hükümetinin yardımcı doçentliği kaldırıp “doktor öğretim görevlisi” modeliyle binlerce iktidar yakının üniversitelere doldurulacağı iddia edilmektedir. Üniversitelerde son yıllarda rektörlerin akrabalarını ve yakınlarını kadroya aldığı haberleri gündemden düşmezken, bu şekilde kadrolaşmanın kaçınılmaz olacağı öngörülmektedir.
Tıpkı rektör seçimlerinin bir talimat ile kaldırılması gibi,  YÖK’ün harekete geçirilmesi üniversitelerin tamamıyla siyasi vesayet altında olduğu iddialarının kamuoyuna yansımasına neden olmuştur.

Bu çerçevede:
1)    Boş kalan profesör ve doçent kadrolarını kimlerle dolduracaksınız?
2)    Akademik unvan alımlarının kolaylaştırılmasının nedenleri nelerdir?  Bu şekilde alınacak doçentlik unvanı Avrupa ve Amerika’da geçerli olacak mıdır?
3)    Son günlerde basına yansıyan rektör yakını alımlarını önlemek adına herhangi bir çalışmanız var mıdır?
4)    Yeni sistem ile kadrolaşmanın önünü açtığınız iddiaları doğru mudur?

YORUM (0)

YORUM YAPIN

Bir sorunuz olursa veya Sorununuz, lütfen bir mesaj göndermekten veya sosyal medyamıza ulaşmaktan çekinmeyin.

DAHA FAZLA HABER
  • 23 Ara 2017
  • 0
Lafa Gelince Mangalda Kül Bırakmayanlar, Uygulamaya Gelince Sus Pus Olanlar. Her Fırsatta Yerli Ve Milliyiz Diyenler. Asıl Yerlilik Ve Millîlik, Kıbrıs’ta Net Olmaktır. Asıl Millilik...
  • 29 Mar 2016
  • 0
Hatay’ın Sorunları Gündemdışı Konuşma
  • 23 Ara 2017
  • 0
Öğretmenin Ücretlisi, Sözleşmelisi Olmaz. Nitelikli Ve Kadrolusu Olur. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmeli, 3600 ek gösterge hakkı tanınmalıdır. Öğretmenlerin maaşları yoksulluk...